החברה להגנת הטבע היא אירגון של אנשים. הכוח והעוצמה שלנו מצויים בעשייה המשותפת, קהילה גדולה של אנשים שאוהבים את הטבע, שהטבע מסקרן אותם, שמבינים שהחיים בישראל בעידן בו הפיתוח המואץ, על אף היותו הכרחי, חייב להיעשות תוך  שמירה על הטבע הערכי והייחודי שלנו, משאב מוגבל שאנו תלויים בקיומו ושהאחריות עליו נמצאת בידיים שלנו.
אנחנו מצויים בעידן של משבר אקלים עולמי ומשבר אקולוגי. השמירה על הטבע למען העתיד שלנו, הינה צו השעה. אנחנו מודים למאות אלפי תומכים ותומכות שפעלו איתנו בשנת 2019 ומזמינים  את כולכם להמשיך לצעוד איתנו למען העתיד שלנו, העתיד של הטבע הישראלי.

כ-35,000 משקי בית בישראל חברים בחברה להגנת הטבע.

כ- 900,000 מטיילים ומטיילות טיילו איתנו.

כ-600 ילדים וילדות השתתפו בקייטנות שלנו.

כ- 35,000 תלמידים ותלמידות השתתפו בתכניות החינוך הסביבתי שלנו.

כ- 20,000 מטיילים ומטיילות לקחו חלק ב'שבוע הטבע העירוני' .

כ- 40,000 מטיילים ומטיילות לקחו חלק באירועי 'חורף שמירת טבע'.

כ-120,000 גולשים וגולשות אהבו אותנו בפייסבוק.

כ-3,000 עקבו אחרינו באינסטגרם.

כ-35,000 מנויים לניוזלטר שלנו.

כ-200,000 ביקרו בפארק 'עמק הצבאים

כ-23,000 ביקרו במרכזי המבקרים 'בית אוסישקין' ו'בית לוי אשכול'

 

גם השנה זכינו לתמיכה הרחבה  שלכם ולעבודה משותפת עם הקהילות שלנו שהביאו להישגים.

דוגמא לתמיכה ציבורית בשמירה על הטבע ניתן לראות בעשרת אלפי מטיילים ומטיילות שהגיעו בטו בשבט 2019 לאירוע המסורתי בגבעות הדרומיות של מודיעין כדי לחזק את האמירה שלעיר מודיעין מגיע טבע איכותי קרוב לבית וכי יש לשמור על אזור הגבעות הדרומיות מבניה ופיתוח, ולקדם חלופות לפיתוח העיר ללא פגיעה בטבע. ואכן, באוגוסט 2019 הופקדה תכנית המתאר של העיר מודיעין לפיה שטח הגבעות הדרומיות אינו מיועד לבניה, בזמן הקרוב. מדובר בצעד מאוד משמעותי לשמירה על השטח המרהיב הזה. עכשיו פנינו למלאכה לשנות את היעוד של הגבעות הדרומיות, להכריז על שטח זה כ"גן לאומי", ולהבטיח שמודיעין תהיה (לנצח) העיר השומרת על המסדרון (האקולוגי) של המדינה.

במהלך פברואר 2019 הגיעו אלפים של מטיילים ומטיילות, מדי סוף שבוע, להכיר את ייחודיות פארק השרון שליד חדרה. המטיילים תמכו בפעילות של קהילת חדרה והסביבה שלנו באמירה ברורה שלא מפריעים בין (כביש) 2 ל (כביש) 4 וכי השטח היפהפה הזה חייב להיות מוגן מבנייה ופיתוח לטובת הטבע והתושבים.

בפברואר 2019 הגישו 6,000 אזרחים ואזרחיות התנגדויות לתכנית רכס לבן ותמכו בהתנגדות שלנו לבנייה של שכונה חדשה ואינה הכרחית על חשבון טבע ירושלמי מרהיב המהווה בית לבעלי חיים וצמחים, ואזור טבעי נגיש לתושבי ירושלים והסביבה,  אחד האזורים בעלי הערכיות הגבוהה ביותר בהרי ירושלים. מאות מתנדבים יצאו לשטח, גייסו, הסבירו והחתימו, בכל מקום ובכל זמן, בשמש, בגשם ובברד. לעת עתה, מאבק זה לא צלח אך בזכותכם ויחד איתכם נמשיך לשמור על הטבע המרהיב שלנו.

בתחילת דצמבר 2019 התייצבו עשרות רבות של פעילים בבית המשפט המחוזי חיפה לדיון בעתירתו של יצחק תשובה נגד החלטת הוועדה המחוזית חיפה  לבטל את תכניתו לבניית ארבעה מגדלים על החוף בחיפה,  תכנית שתהרוס לנצח את רצועת החוף ואף תדרוש ייבוש שטחי ים, במטרה ליצור רצועת חוף מלאכותית, לצורך בנייה. עמדנו יחד בבית המשפט כדי להבהיר כי הים והחוף שלצידו, הם נכסים טבעיים ציבוריים מן המעלה הראשונה, המהווים סביבה אקולוגית ייחודית, המשמשת כבית גידול פורה ומיוחד, לשלל אורגניזמים ובהם בעלי חיים (ציפורים, סרטנים, צבי ים - המצויים בסכנת הכחדה) וצמחים ייחודיים . החוף מהווה את אחד מבילויי הפנאי הפופולאריים והנגישים ביותר מבחינה פיזית וכלכלית, עבור הציבור בישראל וככל שקצב גידול האוכלוסייה גדל, כך גדל גם הצורך בחופים שמורים ופתוחים לציבור.

 

בתל אביב – יפו אנחנו פועלים יחד אתכם, קהילה אוהבי הטבע, בכל אזור גוש דן. קבוצות הפעילים שלנו הולכות ומתרחבות. יותר ויותר נשים וגברים מצטרפים לקבוצות "ותיקים בסביבה", ויחד איתנו לומדים להכיר לעומק את הטבע המרהיב של גוש דן. אזור אורבאני צפוף שכל כך חושב לשמור על הריאות הטבעיות שלו. ביחד אנחנו לומדים את השטח ומשכללים את היכולות והמיומנויות שלנו לחשוף ציבור גדול יותר לפלא של הטבע.

גם הציבור בבאר שבע לא מוותר על הטבע, מאות של תושבים לוקחים חלק בפעילויות של קהילת באר שבע והסביבה שלנו, שומרים על השטחים הטבעיים של העיר ופועלים למען יצירת קהילה מקיימת ושומרת טבע בבירה הדרומית.

אלפי בני נוער לקחו חלק בפעילות של חוגי הסיירות שלנו בכל רחבי הארץ, בני הנוער האכפתיים יזמו השנה מספר פרויקטים אקטיביסטים מעוררי השראה ובעלי השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור הרחב. בני הנוער לקחו על עצמם את המאבק נגד הקמת המרינות בחופי ישראל. הנועזים הצעירים לא פחדו מהחום הגדול של יולי ויצאו לפגוש את ציבור הנופשים בחוף כדי לספר להם על התכנית המאיימת על החוף, ולהחתים אותם על התנגדות לה.

בחברה הערבית פעלנו מהצפון ועד הדרום. השנה התקיימה פעילות ענפה בשיתוף עם מוסדות שונים ועם אוכלוסייה בכל הגילאים. הפעלנו תכניות חינוך לילדי הגנים ולתלמידים בבתי הספר; ופעלנו יחד עם הקהילות ליצירת מודעות לטבע ולסביבה.

גם השנה הפעלנו תכניות לחינוך סביבתי בכל רחבי הארץ, בבתי הספר ובגנים. כחלק מתכנית 'ילדים מובילים שינוי', הילדים מפתחים תחושות אחריות ושייכות והופכים לסוכנים של שינוי בקרב המבוגרים. ליווינו את אנשי ונשות החינוך בתהליך ההטמעה במוסדות בהם הם פועלים ובהסמכות לתו בי"ס ירוק.

השנה התחדשנו בהשתלמות חדשה ומוצלחת במיוחד לגננות לפעילות עם ילדי הגנים במרחבי החוץ והחורש העירוני.

מטרת הפעילות להעצים את חינוך ילדי הגנים לאורח חיים מקיים, פעילות במרחב חוץ גני (טבע עירוני) תוך הקניית ידע, מיומנויות וערכים, חיבור ושיתוף הקהילה.

במסגרת הפעילות הילדים יוצאים לשהות והכרות עם הסביבה הקרובה לגנם, אחת לשבוע, לאורך כל שנת הלימודים.
ילדי הגן מבקרים, חוקרים ולומדים בחורשה הסמוכה לגן או באתר טבע עירוני אחר. הפעילות החווייתית בחוץ מעוררת אצל הילדים דילמות אתיות ומוסריות, אתגרים כמו גם פתרונות. הלמידה החוץ כיתתית עוסקת בנושאים מגוונים תוך חיבור לפדגוגיה, לנושאי הליבה של הגן ולמגוון הביולוגי המקומי לדוגמא: שינויים המתרחשים בחורשה לאורך עונות השנה עם דגש על שמירה ושימוש חוזר במשאבי הטבע, קידום ערכים סביבתיים וניקיון הסביבה, טיפוח קשר לעולם החי והצומח, פיתוח חמלה לבעלי חיים החיים שבחורשה, יצירת מרחבים של משחק ותנועה, התייחסות לתפקיד הפרט במרחב החיים הציבורי קהילתי.

הלמידה וההתנסות בסביבה החוץ גנית מהווה חיבור ישיר ורציף ללמידה הנעשית בגן, במסגרתה הגן מאמץ אורח חיים מקיים. הצוות החינוכי, הילדים והוריהם שותפים להקמת המרחבים והפעילויות השונות בגן כגון: מרחב משחק בלתי אמצעי עם חומרים טבעיים, הקמת שביל חושים, פינת תה ומרגוע, משחק ובנייה בבוץ, גינת אקולוגית, פינת חקר והתבוננות על ציפורים ועוד. על מנת לחזק קשרי קהילה מקומית ולעודד עוד גנים לצאת למרחבי החוץ, הגננות המשתתפות בפעילות, יוזמות ומובילות גם פרויקטים בתחום הקיימות: אימוץ חורשות מקומיות והטמנת פקעות ופרחי בר מקומיים, הקמת ערכות של כלים רב פעמיים להשאלה למשפחות הילדים לאירועים במטרת להפחית שימוש בכלים חד פעמיים ועוד.

הפעילות שלנו במרחבי החוץ והחורש העירוני, המתקיימת בגני הילדים בהרצליה, מועמדת לקבלת פרס החינוך על תרומה ייחודית לחינוך של משרד החינוך.

ישראלים למען ישראל נקייה

השנה יצאנו בקמפיין ציבורי המזמין את הציבור הישראלי לשמור על המרחבים הציבוריים והטבעיים שלנו נקיים. בעיית הפסולת במרחב הציבורי בישראל, הולכת ומחמירה. ישראל הפכה למדינה מלוכלכת, גם באזורים העירוניים וגם באזורים הטבעיים. משאבי הטבע והשטחים הפתוחים בישראל הולכים ומצטמצמים. אם לא נפעל למען יצירת שינוי תרבותי בתחום הניקיון, ישראל עתידה להפוך למדינה מאוד צפופה ומלוכלכת. נראה שאנחנו נמצאים בנקודת אל חזור ולא ניתן להמשיך כך. השנה התחלנו לפעול יחד איתכם, לשינוי המצב. הדרך עוד מאוד ארוכה ואנחנו מתכוונים להמשיך ולפעול בנושא, בכל הכלים המצויים בידנו, עד לבוא השינוי.  
השנה, הצטרפנו לארגון האקטיביסטי הבילאומי Let's Do It, הפועל למען יצירת מרחב ציבורי נקי בכל רחבי העולם. לארגון זה חוברים מתנדבים וארגוני סביבה מכל קצוות הגלובוס, והופכים לקהילה הפועלת יחד ולומדת מהניסיון המשותף. אירוע השיא לפעילות הקהילה הבינלאומית הוא ציון 'יום הניקיון הבינלאומי' אשר התקיים השנה בספטמבר. בישראל זה נפל על שבוע הבחירות לכנסת ולממשלה. כך יצא, שקיימנו שבוע שלם של ניקיון, שבהלכו חברו אלינו מתנדבים ומטיילים בכל הארץ. במהלך שבוע זה, אלפים רבים של ישראלים השתתפו במבצעי ניקיון והסברה שהפקנו למען ישראל נקייה יותר.

מוזמנים להצטרף אלינו ולעקוב אחר הפעילות שלנו בקבוצת הפייסבוק - מרימים לישראל נקייה - להצטרפות לחצו.

 

הפעילות שלנו נפרשת בכל רחבי הארץ: ממשרדי המטה ברחוב הנגב 2 בתל אביב – יפו, דרך קהילות עירוניות בערים הגדולות: באר שבע, מודיעין, ירושלים, תל אביב, חדרה וחיפה. מרכזים ללימודי שדה (מל"שים) הפרושים ביישובים השונים: קריית שמונה, מעלות, סכנין, עין אל אסד, חורה, רמלה, לוד ואילת, ובתי ספר שדה: חרמון, גולן, אלון תבור, אכזיב, חוף הכרמל, עפרה, הר הנגב, שקמים, עין גדי, חצבה ואילת. חוגי הסיירות שלנו פעילים בחיפה, תל אביב, מודיעין, ירושלים ובאר שבע.​

 

הצטרפו אלינו גם בשנה הבאה! יחד נמשיך לפעול ולהוביל למען עתיד טוב יותר, עבורנו ועבור הדורות הבאים!

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת החברים שלנו ולהפוך את התמיכה בטבע לשגרת חיים.

להלן מגוון המקומות בהם נוכל להיפגש גם בשנה הבאה:

במרכזים ללימודי השדה שלנו, אנחנו פועלים ביישובי הפריפריה ומהווים חלק אינטגרלי מהיישובים תוך קיום קשר עמוק ורציף עם הקהילה המקומית. אנחנו פועלים להגברת מעורבות התושבים לשמירה על הטבע והסביבה הקרובה להם.

קראו עוד

מרכזים ללימודי שדה

בחברה הערבית, הפעילות שלנו מתפרשת מהצפון ועד הדרום, ופונה לכלל דוברי הערבית בישראל.אנחנו פועלים בשיתוף עם מוסדות שונים ועם אוכלוסייה בכל הגילאים. אנחנו מפעילים תכניות חינוך בהן לוקחים חלק ילדי הגנים ותלמידים בבתי הספר; ותכניות השתלמויות לצוותים החינוכיים בהן אנחנו יוצרים תהליך חינוכי בשיתוף מלא עם אנשי החינוך. אנחנו פעילים בקהילות המקומיות ומקיימים פעילות ייחודית למבוגרים וקשישים. כל זאת, כדי ליצור מודעות לטבע ולסביבה בקרב החברה הערבית.

קראו עוד

חברה ערבית

בקהילות העירוניות שלנו, אנחנו דואגים לאיכות החיים והסביבה ליד הבית, יחד עם התושבים. אנחנו פועלים לשיתוף תושבים בתכנון, ליצירת קואליציות עם גופים נוספים, לפעולה מול מקבלי ההחלטות ברמה הארצית וברמה המקומית ולהפיכת הערים למקום טוב יותר לחיות בו.

קראו עוד

קהילות עירוניות

בחינוך הסביבתי, אנחנו פועלים יחד עם מערכת החינוך בכל רחבי הארץ, בבתי הספר ובגנים. יחד איתנו, הילדים מכירים את הטבע והסביבה הקרובה לביתם, מתאהבים בהם והופכים לשומרי טבע וסביבה. הילדים מפתחים תחושות אחריות ושייכות והופכים לסוכנים של שינוי בקרב המבוגרים. אנחנו מקיימים את ההשתלמות המשולבת לקיימות לצוותי ההוראה והחינוך, ומלווים את אנשי ונשות החינוך בתהליך ההטמעה במוסדות בהם הם פועלים.

קראו עוד

חינוך סביבתי

בבתי ספר שדה אנחנו פועלים בשביל ויחד עם המטיילים. צוותי ההדרכה שלנו מובילים מטיילים רבים במסגרת טיולי בתי ספר וטיולי משפחות. רגעי הטבע המשותפים מאפשרים לנו ליצור חיבור בין האדם לטבע. חיבור אותו אנחנו יוצרים כבר יותר משישים שנה.

קראו עוד

בתי ספר שדה

בחוגי הסיירות שלנו, אנחנו לומדים, יחד עם הדור הצעיר של שומרי הטבע, להכיר ולאהוב את הארץ דרך הרגליים: מטיילים, מנווטים וישנים תחת כיפת השמיים.  אלפי החניכים שלנו בחוגי הסיירות לומדים מיומנויות שטח, מפתחים עצמאות, אחריות, מנהיגות סביבתית, ויכולת התמודדות עם קשיים, במפגש בלתי אמצעי עם הטבע.

קראו עוד

חוגי סיירות