לפני יותר 65 שנה, הקמנו את החברה להגנת הטבע, מתוך אהבה גדולה לטבע. מאז, יום-יום, אנחנו מובילים אלפי ילדים, משפחות ומבוגרים בשבילי ארצנו, במטרה לחשוף בפניהם את הקסם של הטבע.

 

אנחנו מאמינים ששינוי אמתי מגיע מתוך חיבור עמוק ותחושת אחריות.

הטבע לא שייך לאף אחד, אנחנו חלק מהטבע. החיים בריחוק מן הטבע הפכו אותו לזר ומנותק, עבורנו. אנחנו מאמינים שההכרות עם הטבע, והמגע הבלתי אמצעי אתו, יהפוך אותנו לחברה ערכית וטובה יותר, לחברה מחוברת יותר לנופי ארצנו ושומרת על הטבע והסביבה.

אנו עוסקים בטיילות כבר שנים רבות, עם השנים למדנו, התנסינו, התמקצענו וליווינו את תהליך ההתפתחות של הטיילות בארץ. תחום הטיילות החינוכית משתנה ומתעדכן תכופות. אנחנו משקיעים רבות בפיתוח התכנים וההדרכה שלנו, מתאימים את מערכי ההדרכה שלנו, עורכים השתלמויות למדריכים ועוד. כבר שנים רבות שאנחנו מובילים את תחום הטיילות בישראל ומהווים גורם תוכן מוביל בתחום.

כנס ירושלים לטיילות חינוכית

השנה שמנו לעצמנו כמטרה להעלות את נושא ההדרכה בטיולים שנתיים, במסגרת משרד החינוך, לרמת '5 חמש יחידות לימוד'. ולכן פתחנו את שנת 2019 עם הכנס לטיילות חינוכית הראשון בשיראל. את הכנס הפקנו בשיתוף עם המכללה האקדמית בית ברל, רשות הטבע והגנים ושל"ח במשרד החינוך. לכנס הגיעו כ-400 משתתפים, מכל רחבי הארץ, אשר קיימו דיון מעמיק על עתידה של הטיילות החינוכית. במסגרת הכנס הוענק הפרס הטיילות החינוכית של החברה להגנת הטבע.

הכנס היווה יריית פתיחה לתהליך של עבודה מול מקבלי ההחלטות כדי לשנות את מעמדו של הטיול השנתי ולהבטיח כי גם הדורות הבאים יזכו לטייל בשבילי הארץ בצורה בטוחה, מעמיקה ומשמעותית, כחלק בלתי ניתן להפרדה מתכנית הלימודים.
אנחנו מאמינים כי בהנחייה נכונה ויצירת חוויה מעמיקה, של חיבור ומעורבות של התלמיד לאזור הטיול ולעצמו, הטיול השנתי לא יהיה רק חוויה חברתית אלא חוויה משנת חיים.

 

מסעות חינוכיים

יותר ויותר בתי ספר על יסודיים, מצטרפים אלינו לשינוי התפיסה בטיול השנתי. במסגרת הפעילות שלנו, יחד עם חברת הבת שלנו, 'מגלים ארץ', אנחנו מובילים מאות אלפים של תלמידי בית הספר ומוריהם במסעות החינוכיים אשר הופכים את הטיול השנתי לערכי ומשמעותי, עבור בני הנוער והצוות החינוכי.

המסע החינוכי נועד להטמיע ערכים חינוכיים, לעורר למודעות, ידע ועשייה בתחומי טבע, חברה וידיעת הארץ ולהוות נקודת מוצא לתהליך חינוכי ערכי מתמשך בבית הספר. בתהליך זה, אנו יוצרים שותפות עם הצוות החינוכי של בתי הספר ועם התלמידים בתכנון הפעילות ובהפעלתה.

הכוח החינוכי של המסעות החינוכיים שלנו ניכר ומכיח את עצמו במגזרים שונים ואוכלוסיות מגוונות. השנה הפעלנו את המסעות החינוכיים שלנו במסגרת פעילות לקידום נוער. רבים ממשתתפי התכנית חוו, לראשונה, יציאה אל הטבע, התארגנות לשהייה ממושכת מחוץ לבית, חוויה חברתית מחוץ לכותלי המסגרת, פליאה מנופים ונושאים חדשים, שיח והעמקה באופן חדש עבורם.

טיולים שנתיים

יותר בתי ספר יסודיים בחרו השנה לצאת לטיול השנתי עם החברה להגנת הטבע וחברת 'מגלים ארץ'. תכניות הטיולים השנתיים שלנו מותאמות לתכניות הליבה של משרד החינוך. אנחנו מתמחים בבניית חוויה אופטימלית עבור המשתתפים. חוויה בה התלמידים לא רק מתבוננים ומקשיבים אלא הופכים לשותפים פעילים. אנחנו מקדמים עולם הדרכה מתקדם בו המדריך לא רק מגיש את המידע לתלמידים אלא משתמש בכלים מתקדמים של הנחייה. בתכנון התהליך החינוכי אנחנו שמים דגש על יצירת מעורבות, חוויה מעמיקה של למידה וחיבור אישי של המשתתף. כארגון שמירת טבע, אנחנו שמים דגש ומודעות לנושאי שמירת הטבע והסביבה בישראל. זאת מתוך אמונה כי חוויה אישית טובה ועמוקה בטיול תוביל לאזרחות פעילה ואקטיביזם סביבתי. 

בתי ספר שדה

בתחילת שנות ה-60 חלמנו חלום: להקים 'בית ספר שדה', מרכז של לימוד, חקר הטבע והדרכה.

ב- 1963 הקמנו את בית ספר שדה עין גדי, הראשון בישראל, וכיום יש לנו 12 בתי ספר שדה, הפזורים מדן ועד אילת.

בתי ספר שדה ממוקדמים באזורים שונים הקרובים לטבע ייחודי.  מדריכי החברה להגנת הטבע, צעירים ובוגרים, אשר נמצאים בבתי ספר שדה, מחוברים לשטח ולמתרחש בו ומלווים את המטיילים בין שבילי הטבע והנוף שבאזור.  9 מבתי ספר שדה שלנו, מציעים גם שירותי לינה. בשנה האחרונה 250.000 מבקרים בחרו ללון בבתי ספר שדה. בניהם תלמידי בית ספר, משתתפי קייטנות, תיירים, קבוצות מאורגנות ומשפחות בודדות שבחרו לבלות את הנופש המשפחתי הכי קרוב לטבע בתוספת הדרכה מקצועית של צוות ההדרכה שלנו.

 

חינוך סביבתי - 'ילדים מובילים שינוי'

אנחנו מאמינים ששינוי אמתי והנעה לאקטיביזם לשמירה על הטבע, ניתן להשיג רק בתהליך חינוכי מתמשך, המעורר פליאה ואהבה. אנחנו מפעילים את התכניות שלנו לחינוך סביבתי בבתי ספר וגנים רבים בכל רחבי הארץ. 

אנו פועלים על מנת ליצור זיקה ושייכות לסביבה הקרובה, פיתוח מעורבות, מחויבות ואחריות ותרומה מעשית באמצעות עשייה אקטיבית למען הסביבה בשיתוף הקהילה. התכנית תורמת לעיצוב הדור הבא של ילדים שיודעים לזהות בעיה, לנקוט עמדה, לפעול לפתרון המצב ולסחוף אחריהם פעילים נוספים.

בשנת 2019 השתתפו בפעילות החינוך הסביבתי כ- 35 אלף ילדים, המגיעים מקצוות שונות של הערים ומרקעים שונים. בתכניות שלנו לומדים הילדים על מגוון ביולוגי, טבע עירוני, קיימות ועוד. התלמידים מאמצים אתרי טבע, יוצאים לסיורים ומקימים מרחבים מזמני מגוון ביולוגי. התכניות מתקיימות במסגרת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית, בערים הגדולות - בקהילות החברה להגנת הטבע ובפריפריה.

גם השנה שמחנו על שיתוף הפעולה הפורה עם הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה, משרד החינוך וצוותי בית הספר.

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

השנה הפעילות שלנו במרחבי החוץ והחורש העירוני, המתקיימת בגני הילדים בהרצליה, מועמדת לקבלת פרס החינוך על תרומה ייחודית לחינוך של משרד החינוך.

זוהי השתלמות חדשה ומוצלחת במיוחד לגננות לפעילות עם ילדי הגנים במרחבי החוץ והחורש העירוני.

מטרת הפעילות, להעצים את חינוך ילדי הגנים לאורח חיים מקיים, פעילות במרחב חוץ גני (טבע עירוני) תוך הקניית ידע, מיומנויות וערכים, חיבור ושיתוף הקהילה.

במסגרת הפעילות הילדים יוצאים לשהות והכרות עם הסביבה הקרובה לגנם, אחת לשבוע, לאורך כל שנת הלימודים.

ילדי הגן מבקרים, חוקרים ולומדים בחורשה הסמוכה לגן או באתר טבע עירוני אחר. הלמידה וההתנסות בסביבה החוץ גנית מהווה חיבור ישיר ורציף ללמידה הנעשית בגן, במסגרתה הגן מאמץ אורח חיים מקיים.

על מנת לחזק קשרי קהילה מקומית ולעודד עוד גנים לצאת למרחבי החוץ, הגננות המשתתפות בפעילות, יוזמות ומובילות גם פרויקטים בתחום הקיימות: אימוץ חורשות מקומיות והטמנת פקעות ופרחי בר מקומיים, הקמת ערכות של כלים רב פעמיים להשאלה למשפחות הילדים לאירועים במטרת להפחית שימוש בכלים חד פעמיים ועוד.

​​

הכשרת מדריכים

מזה עשרות שנים שאנו מכשירים מדריכים להכרת הארץ, לאהבת וידיעת טבע הארץ, לטיולי מערכת החינוך ולשימוש נכון בטבע ובשטח ככלי חינוכי משמעותי מאוד בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים. גם בשנת 2019 קיימנו תכנית הכשרה עשירה ומעניינת עבור מאות מדריכי טיולים, מדריכי חוגי סיירות ומדריכי חינוך סביבתי. תכניות הקורסים, ההשתלמויות והסדנאות שלנו מבוססות על שילוב ייחודי בין עשרות שנות ידע ונסיון לבין היכרות מתמדת עם השטח.

הקורסים וההכשרות שלנו הם מוקד משיכה ייחודי ומרכזי גם עבור מדריכי החברה להגנת הטבע, אך גם עבור מדריכים של ארגוני סביבה וטיילות נוספים, כמו רשות הטבע והגנים, לוטם, מדריכים עצמאיים ועוד.

 

מדריכים שעוברים הכשרה מקצועית בקורסים וההשתלמויות של החברה להגנת הטבע, מקבלים ידע וכלים מקצועיים מאד, שממשיכים איתם לחיים, ללימודים האקדמיים, לשדה ההדרכה והחינוך ולתפקידים בעלי השפעה!

 

לצפייה בסרטון אודות תכניות ההכשרה שלנו  - לחצו כאן.

למידע והרשמה להשתלמויות - לחצו כאן.

חברה הערבית בחברה להגנת הטבע

הפעילות שלנו בחברה הערבית התחילה לפני כ-30 שנה, והיא כוללת את כלל דוברי הערבית בארץ מהצפון ועד הדרום.
במסגרת הפעילות אנו פועלים יחד עם : בתי ספר, גנים, רשויות מקומיות, מחלקות נוער, וקהלים שונים באוכלוסייה הבוגרת. במטרה לחנך לאהבה ולהכרות עם הטבע, הכרות עם מורשת האדם בישוב, בסביבה הקרובה ובארצנו, ולהגן על ערכי הטבע והשטחים הפתוחים.

אנחנו מאמינים ביצירת מסגרות חינוכיות מתמשכות הפועלות בשיתוף עם מערכת החינוך המקומית והקהילה למען איכות החיים, הסביבה והחברה בהווה ובדורות הבאים. פועלים לפיתוח מנהיגות צעירה שתטמיע את חשיבות תחומי שמירת הטבע, הסביבה והחברה. אנחנו מקדמים חינוך לקיימות בכלל, ובחברה הערבית בפרט.

 

תחומי הפעילות בחברה הערבית:

טיילות קבוצות קהילתיות

ישנם כ 8 קבוצות (כל קבוצה 40 משתתף) למטילים מבוגרים חובבי ומטיבי לכת , טיולים אלו מתקיימים פעם לחודש לפי תכנית מותאמת לכל קבוצה וצרכיה, ע"י מדריכי החברה להגנת הטבע, שצברו ניסיון רב בהדרכה והינם בעלי ידע נרחב על אתרי הטבע בארץ, הצומח והחי וכמובן על ההיבטים הגיאוגרפיים וההיסטוריים של אתר הטיול המבוקר .

חינוך סביבתי

תכנית החינוך הסביבתי  "ילדים מובילים שינוי" פועלת בכיתות בתי הספר היסודי מצפון עד דרום, ב-800 כיתות.

מטרת התכנית היא לקדם את נושאי הקיימות והשמירה על הטבע והסביבה והכרת מרכיבי הסביבה ובתי הגידול במרחב הקרוב בקרב הדור הצעיר, להטמיע ערכים חברתיים, סביבתיים והובלת שינוי סביבתי בקהילה.

חוגי סיור

כבר למעלה מ- 30 שנה שחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע לומדים ומלמדים להכיר את הארץ דרך הרגליים - מטיילים, מנווטים וישנים תחת כיפת השמיים. חוג הסיירות שלנו מפתח עצמאות, אחריות, מנהיגות סביבתית, יכולת התמודדות עם קשיים, ידיעת הארץ ואהבת טיולים. חניכי החוג לומדים מיומנויות שטח, כמו: ניווט ושימוש באמצעים מן הטבע. הפעילות מתקיימת בכל הארץ ובה משתתפים כ- 80 חוגים של תלמידי כיתות ז'. 

אירועים קהילתיים

 ב- 2019 קיימנו את אירועי שבוע הטבע העירוני בארבע ישובים (בית ג'ן\יאנוח\ביר אלמכסור\גסר אלזרקא). האירועים התקיימו בסופ"ש עם מאות משתתפים שעברו בין תחנות מידע והדרכה חווייתיות ושמעו על המגוון הביולוגי העשיר שיש גם בעיר, ועל הסכנות המרחפות על חלק מאתרי הטבע.

אירוע נחלים: השנה התקיים לראשונה אירוע נחלים בחברה הערבית – בנחל ציפורי, במטרה לקריאה ארצית לממשלה לקחת אחריות על הנחלים לשמירתם ושיקומם, וברמה המקומית שת"פ עם רשויות ניקוז להקמת קבוצת נאמני נחל. באירוע היו מאות משתתפים מכל הגילאים . אירוע נחלים יתקיים מדי שנה בעוד ישובים .

מסעות חינוכיים

כ- 1630 חניכים מכיתות ט', מ-13 יישובים, השתתפו השנה במסעות החינוכיים במטרה להטמיע את השמירה על ערכי הטבע בחינוך למנהיגות ואזרחות משמעותית.

המסע החינוכי הינו טיול רב יומי, בדגש חברתי- סביבתי, לחיזוק תחושת השייכות והגאווה הישראלית. ייחודו של המסע החינוכי בכך שהינו תהליך מתמשך ולא מפגש חד פעמי עם מדריך/ עם חוויה/ עם שטח. ייחודו ניכרת גם באופי וגישת ההדרכה במסע, אשר נובעת מתוך 'הנחיה' של שיח ודיון, מתוך מוטיבציה לתת מקום דומיננטי לתלמידים ולמורים לחוות תהליך משמעותי ופחות למדריך הטיול.

טיילות חינוכית

ב-2019 קיימנו כ-600 ימי הדרכה בחברה הערבית כשירות הניתן לבתי הספר. התלמידים נהנו מהדרכה מקצועית עם מיטב מדריכי הטיולים, במסלולי הטיול השונים, יחד עם פעילות חווייתית ולמידת חקר.

טיולי דת, זהות וסביבה

הפרויקט התחיל לפני שנתיים, ומטרתו היא העלאת המודעות לנושא טבע, זהות ודת דרוזית. התוכנית כוללת סיורים לכלל כיתות ט' ו-י"ב במגזר הדרוזי ב- 16 הכפרים. הפרויקט מתקיים במתכונת של סיורים, על ציר תחנות הקשורות לדת הדרוזית, והרצאה בקבר הנביא יתרו - עליו השלום - לכיתות י"ב.

לכיתות ט' זה כולל הדרכת דרך בנקודות עניין לעדה, וסדנאות זהות דרוזית בקבר הנביא יתרו- עליו השלום .

ההדרכה משלבת מדריכי טיולים מקצועיים, ואנשי דת שקיבלו הכשרה לסדנאות והרצאות מהסוג הזה. בתכנית משתתפים כ- 3000 תלמידים, מדי שנה.

סביבה שווה

התכנית "סביבה שווה" פועלת בשלושה ישובים בצפון -ראמה, דיר אל אסד, כפר כנא. התכנית פונה למגוון קהלי יעד בישוב, נשים, אנשי דת, אנשי עסקים, בני נוער, בתי ספר, מורים, עובדי מועצה בישוב.  זוהי תכנית הכשרה קהילתית הפועלת במטרה להעשיר והרחיב את הידע הציבורי בתחומי סביבה שונים, בדגש נושאי פסולת על כול מרכיביה.

ההכשרות מעניקות ידע וכלים. במהלכן מתקיימים סיורים, סדנאות של אקטיביזם סביבתי, התנסות, סקרים ועוד. בסוףתכנית ההכשרה המשתתפים מבעים פרויקט סביבתי עצמאי.

חוג מעורבות חברתית

חוגי הנוער משלבים בתוכם נוער עם זיקה חזקה לטבע, ולרצון לתרום לישוב. במסגרת הפעילות מתקיימים חוגי נוער ומעורבות חברתית שונים, שמטרתם לעסוק בנושאים סביבתיים, חברתיים ותרבותיים שונים. הם גילוי אחריות ומחויבות

אישית וקולקטיבית כלפי הסביבה ואהבת הארץ. החוג מתקיים פעם בשבוע, והוא כולל פעילויות מגוונות כמו: מנהיגות, סיורים בכפר, בישולי שדה, טיולים, ניקיון, עבודה במיזמים שונים ועוד...

ב-2019 קיימנו 8 חוגי נוער בכפרים שונים, בשיתוף פעולה של בתי הספר התיכונים.

שומרי הנחל

פרויקט בשיתוף פעולה עם רשות ניקוז כנרת ורשות ניקוז גליל מערבי והמשרד להגנת הסביבה, המתקיים בארבעה בתי ספר בעין אל-אסד, מע'אר ועכו'. במסגרת התוכנית מאמצים התלמידים בשכבות ד'-ה' נחל בסביבה הקרובה.

התלמידים לומדים את נושא משבר המים, זכות הטבע למים, בתי גידול לחים, מכירים לעומק את הנחל, ומבצעים פעילות אקטיבית בתחום: ניקיון, העלאת מודעות, סימון שביל ועוד.

הטמעה

בחברה להגנת הטבע צוות מטמיעים ומטמיעות שמנחים תהליכים פדגוגיים בגנים ובבתי ספר בכל רחבי הארץ, בכל המגזרים. מטרת ההנחיה לתת בידי הצוותים החינוכיים כלים להובלת שינוי אישי ופדגוגי ולהטמיע קיימות באורחות החיים, בדרכי הלמידה ובפעילות החינוכית. ההטמעה משלבת בין השתלמות מוסדית לבין הנחיה פרטנית במטרה לעבד את הידע, הכלים וההתנסות היישומית ממהלך ההשתלמות לכדי תוצר פדגוגי שמבטא קיימות כאורח חיים.

תפיסת ההטמעה רואה במקומיות כמרחב למידה מגוון, חווייתי וערכי, המזמן היכרות עם רבדים שונים של המקום, סוגיות מקומיות והזדמנויות להשפיע ולהוביל שינוי. צוות המטמיעים עובר הכשרה שנתית שכוללת התייחסות לסוגיות קיימות עולמיות וארציות, סוגיות שמירת טבע, כלי הנחיה וכלי עשיה אקטיביסטית.

השתלמויות מורים

מטרת החינוך הסביבתי, בכלל, והתכנית לחינוך לקיימות בפרט היא ליצור מודעות לגורמים ולפתרונות למשבר הסביבתי, הן בקרב המורים והן בקרב התלמידים, ולהוביל לשינוי התנהגות ולקידום אורח חיים מקיים בבית הספר, בבית ובקהילה

הרחבה יותר. ההשתלמויות מיועדות לעובדי הוראה בנושאי ידיעת הארץ השונים, קיימות ושמירת טבע .. בהיקף של 60 שעות לכל השתלמות . השנה נפתחו 15 השתלמויות בצפון במרכז ובדרום.

קורסי תו תקן

בחברה הערבית בחברה להגנת הטבע התקיימו 5 קורסי תוו תקן במטרה להקנות לחניכי הקורס ידע מקצועי בתחום החינוך ובתחומי הדעת הנוגעים לטיולים ומיומנויות להמשך לימוד עצמי, ובנוסף להקנות הדרכה, התמצאות בשטח וניהול קבוצה בטיול .

 

ביוחקר

אנחנו פוגשים יותר ויותר תלמידי בתי ספר יסודיים, הבוחרים להרחיב ידיעה בנושאי טבע וביולוגיה. תלמידים אלה מגיעים לבתי ספר שדה שלנו במסגרת מסעות מדעיים שמטרתם ביצוע עבודת חקר מעמידה העומדת בשיא תהליך הלמידה במסגרת המגמה הלימודית.

המסעות המדעיים שלנו מנוהלים על ידי אנשי טבע ומומחים בתחום. המסעות שמים דגש על תהליך המחקר והלמידה האישיים בסביבה מדעית תומכת בטבע. התלמידים זוכים לחוויה של "מעבדה מחוץ למעבדה". משתתפים רבים מעידים כי המסע המדעי היווה שיא בתהליך הלמידה שלהם.

קייטנות ומחנות

בחודשי הקיץ ובתקופות של חופשות אנחנו מקיימים קייטנות יום לקטנים יותר ומחנות קיץ לבני הנוער. בתי ספר שדה שלנו פותחים את שעריהם לאלפי ילדים ובני נוער המגיעים לצבור חוויות, ללמוד וליהנות ולהתחבר לטבע. בקייטנות הילדים מכירים מקרוב את עולם החי, חוקרים את הסביבה ומבלים עם חברים חדשים. את הקייטנות מדריכים הצוותים המקצועיים שלנו, צוותי ההדרכה של בתי ספר שדה. ילדים רבים בוחרים לחזור לקייטנות שלנו, שנה אחרי שנה. גם השנה הקייטנות והמחנות שלנו אירחו עשרות אלפי ילדים ונוער.

 

ארץ אהבתי - טיולי מבוגרים

לטייל עם החברה להגנת הטבע זה לכל החיים. במסגרת "ארץ אהבתי" אנחנו מפעילים סדרות טיולי איכות למבוגרים עם מיטב המדריכים. השנה השתתפו בתכניות ארץ אהבתי כ-42.000 מטיילים.

למידע והרשמה לתכניות 'ארץ אהבתי' - לחצו כאן

 

טיולי ירוק 

במסגרת טיולי הפנאי שלנו אנחנו מפעילים מערך של טיולי איכות. מדי סוף שבוע יוצאים מאות של ישראלים אל הטבע, בהדרכת מיטב המדריכים.

השנה שמחנו גם על כך שיותר חברות וארגונים בחרו לצאת אתנו לפעילות חוויה וגיבוש על שבילי ישראל. במסגרת פעילות זאת, נהנים העובדים מזמן של איכות וחיבור לטבע, לעצמם ולצוות אתו הם עובדים. יותר ויותר חברות בוחרות לצאת אתנו לפעילויות רווחה ובכך לתמוך בשמירה על הטבע בישראל.

גם בשנה הבאה נמשיך לפעול למען החינוך לטיילות, אהבת הארץ והשמירה על הטבע והסביבה בישראל. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לטייל איתנו, להצטרף לפעילות שלנו, לספר לקרובים לכם ולהזמין גם אותם להצטרף.

ל'ירוק' המדריך שלנו לטבע - לחצו כאן