הועדה לשבילי ישראל לצד החברה להגנת הטבע פועלת ללא לאות למען סימון שבילי טיולים בטוחים, מעניינים ושומרים על הטבע.

בישראל כ- 10.000 ק"מ של שבילי טיול מסומנים ובניהם שביל ישראל - שביל הטיול הארוך ביותר שאורכו כ- 1000 ק"מ, והוא חוצה את ישראל לאורכה בתוואי המאפשר טיול מרהיב, בטוח, מהנה, ובתוואי המאפשר הליכה חופשית בכל ימות השנה וללא מעבר בשטחי אש או בשטחים שאינם דורשים ליווי ואבטחה.

בטח גם אתם, כמונו, מכורים לטיולים בארץ. ישראל היא מדינה נפלאה לטיולים. המיקום הייחודי שלה, כגשר בין יבשות, מאפשר לנו ליהנות מכל העולמות במרחק ממש קצר. בנסיעה קצרה אנחנו יכולים להגיע ללב המדבר או להתמכר לירוק העד של הכרמל, להקשיב לפכפוך המים של מקורות הירדן, לגעת בשלג בחרמון ולטבול בים האדום. ללא ספק ישראל יפהפייה והטבע הישראלי מצליח לרגש גם את האדישים שבניינו. מה שעוד די מדהים, בישראל, שהטיול עצמו, בטבע, מונגש וברור למטייל. סימון השביל אותו אנחנו מכירים היטב ונראה לנו כאילו היה שם מאז ומתמיד, אותו הסימן הפשוט המלווה אותנו לאורך הדרך, סימן שהילדים אוהבים לחפש בדרך. שלושה פסי צבע, שניים לבנים ואחד צבעוני.

רבים מאתנו מטיילים, לא מעט, בשבילי ארצנו. נעזרים במסלולים המסומנים, עוקבים אחרי הצבעים, בודקים בתיאורי המסלול או במפת סימון שבילים בעקבות איזה צבע עלינו להמשיך בפיצול השבילים. המסלול מראה לנו את הדרך ושומר עלינו שנישאר בנתיב הבטוח להליכה. מי שמטייל עם הילדים בוודאי מכיר את התהיות שלהם לגבי מי סימן את הסימון. לפעמים השאלה הזאת נשארת פתוחה.

גם השנה המשכנו לעדכן ושדרג את מסלולי הטיולים ומפות הטיולים. השנה נוסף גם קטע חדש של שביל ישראל במדבר יהודה שכולל את ים המלח ומצדה.

מוזמנים להכיר מקרוב את המפות החדשות שלנו! כרמל, מישור חוף דרומי, מכתשים, הנגב התיכון, הערבה התיכונה ומזרח הנגב, מכתש רמון.

אז מי הם אלה שאחראיים על סימון השבילים המצוין שלנו?

קצת היסטוריה:

שביל הטיול הראשון בישראל סומן ב-1947, במדבר יהודה. בתחילת שנות ה-60  הוקמה ה'וועדה לשבילי ישראל לצד החברה להגנת הטבע'. הסימון המקובל שנבחר לסמן את שבילי הטיול בארץ הוא 'מלבן סימון' המורכב משלושה פסים מקבילים. מאז ועד היום עובדי הוועדה אחראים על סימון ותחזוקה של שבילים המופיעים ב-20 מפות טיולים וסימון שבילים, ומידע עדכני על השבילים מתפרסמים בשינויים בשטח ושבילים חדשים. הועדה לסימון שבילים הוקמה ביוזמת החברה להגנת הטבע. זוהי ועדה ציבורית המאגדת נציגים של גופים רבים ומטרתה לתכנן, לבצע, לסמן ולתחזק אלפי קילומטרים של שבילי טיול ברחבי הארץ. הוועדה משקיעה מאמץ רב באחזקה, בסימון ובחידוש של עשרות אלפי קילומטרים של שבילים ודרכים מסומנות.

עד שנת 2000 היה סימון השבילים מתבצע על בסיס מתנדבים, אך מאז הפך צוות סימון השבילים למקצועי יותר ואנשיו מתחייבים לעבוד לפחות שנה בתפקיד. המסמנים והמסמנות נדרשים להיות אנשים חברותיים שאוהבים לטייל, לא מפחדים מעבודה פיזית מאומצת ולא חוששים מאחריות. דרישות התפקיד יכולות להישמע די בסיסיות אבל בפועל מדובר בתפקיד מאוד לא פשוט עם אחריות מאוד כבדה. צוותי הסימון יוצאים למשימות סימון הנמשכות שבוע, בשטח. הצוות נדרש לשהות יחד, מיום א' ועד ה', ללא פרידה כלל. מכאן ניתן להבין שמסמני השבילים לא מגיעים הרבה הביתה. נדרשת מידת ריכוז מאוד גבוהה. על המסמנים לסמן את הדרך הטובה והבטיחותית ביותר תוך התחשבות בתוואי ובשמירה על הטבע. עליהם להקפיד על סימונים במרחק נכון אחד מן השני כדי ליצור רצף ברור של סימון שביל עבור המטיילים.

כל שביל במדינת ישראל, ויש בערך עשרת אלפים קילומטר מהם, מסומן מחדש מדי שלוש או ארבע שנים. מושם דגש מיוחד בבדיקת הבטיחות בתוואי הקיים ובמידת הצורך מתבצעים בו תיקונים ועדכונים. מלבד זאת מסמנים כמובן גם שבילים חדשים, כשלאחרונה הדגש הוא על שבילים ארוכים ושבילי אופניים.

שביל ישראל:

שביל ישראל הוא ללא ספק הכוכב של השבילים המסומנים. זהו נתיב הליכה רצוף מ"דן ועד אילת" והוא חוצה מגוון נופים, עובר ליד אתרים קדושים לדתות הגדולות וליד יישובים יהודיים, מוסלמים, נוצריים, דרוזים ואחרים. שביל ישראל משמש כעמוד שדרה לאלפי ק"מ של שבילים, שסומנו זה מכבר, ומחברם למערכת אחת - תוך הקפדה על שמירת הטבע ואופי האזור.

השם וסימון "שביל ישראל" הם סימנים רשומים של החברה להגנת הטבע.

השביל מתחיל בבית אוסישקין שבקיבוץ דן ומסתיים בבית ספר שדה אילת של החברה להגנת הטבע. השביל עובר בהרים, יערות, ערים, כפרים, יישובים, נחלים, מעיינות, לצד כבישים ובשמורות טבע, לאורך אתרים היסטוריים ותופעות טבע ייחודיות. השביל מגלם ערכי טבע ונוף, מורשת, מסורת ודת, רב תרבותיות ומפגש מרהיב ומרתק של החברה הישראלית. לאורכו של השביל צועדת ההוויה הישראלית על רגליה: תלמידי בתי-ספר, בני תנועות הנוער, חיילים, תיירים, משפחות וכל אוהבי הארץ והטבע. השביל מסומן בשטח בצבעים לבן, כחול וכתום, במדורג.

 

בשנת 2015, במלאות עשרים שנה ל'שביל ישראל'  ולרגל עשור  לפעילות גוגל בישראל יצאו  שני הארגונים במיזם משותף - תיעוד השביל בעזרת מצלמות והעלאתו למפות גוגל. צילום השביל הינו הארוך ביותר שנעשה אי-פעם, והצילום הראשון בעולם של שביל מטיילים החוצה מדינה שלמה. חווית השביל זמינה לצפייה באמצעות Google Street View מכל  מקום בארץ ובעולם.

שביל ישראל הפך לציר עליו נפגשות יוזמות מבורכות המאפיינות את התרבות הישראלית. אחת היוזמות שהפכה למוסד היא "מלאכי השביל". "מלאכי השביל" הם תושבים, המתגוררים בדרך כלל סמוך לתוואי השביל ופועלים בהתנדבות. הם מסייעים בחילוץ, בהטמנת מים באזורים בעייתיים, מארחים על כוס קפה, מסייעים בהעברת ציוד ואף מציעים מיטה חמה ומקלחת, או פיסת דשא להקמת אוהל.​

בשנת 2020 נציין 25 שנה לשביל ישראל. שביל שהפך לחלק מהתרבות הישראלית ובכל שנה יותר ויותר ישראלים מצטרפים לקהילת בוגרי ואוהבי השביל.

מוזמנים לצפות בכתבה מעולה של 'כאן' על סימון הקטע החדש של שביל ישראל במדבר יהודה בכיכובם של צוות מסמני השבילים שלנו - לצפייה לחצו כאן.