יחד אתכם אנו שומרים על הטבע בעיר, מקדמים תכנון עירוני מאוזן, המתבסס על סקרי טבע עירוניים ומתחשב בערכי הטבע המקומי ופועלים למען שימור וטיפוח אתרי טבע עירוני.

עד היום, כ-50 ערים ומועצות מקומיות ערכו סקרי טבע כלל עירוניים וחלקם מוטמעים בתכניות מתאר כוללניות ובתכניות מפורטות. השנה סיימנו סקרי טבע עירוניים ראשונים ביישובי חברה ערבית וביהודה ושומרון. מספר עיריות אף ערכו מסמכי מדיניות עירוניים בנושא טבע עירוני בניהן: עיריית ירושלים, עיריית תל אביב ועיריית כפר סבא ובהמשך לכך, השנה אף אושרה תכנית מתאר לאתרי הטבע העירוניים בירושלים- תכנית ראשונה מסוגה בישראל.

השנה ציינו עשור לסקרי טבע עירוני ושמחנו לראות עד כמה נושא זה תופס תאוצה בכל רחבי הארץ, אנחנו עדים להיקף הולך וגדל של מעגל בעלי תפקידים העוסקים בתחום הטבע העירוני במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות ויחד עם שותפים אלו, אנחנו פועלים להשלמת מסד הנתונים הלאומי לטבע עירוני ולהעסקת אקולוגים עירוניים ברשויות אלו. השנה גם ציינו חצי יובל (25 שנה) להקמת התחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד, אתר הטבע העירוני הראשון בישראל, שנמצא לצד קריית הלאום ומארח מאז הקמתו מבקרים רבים.

פעמים רבות אנחנו שומעים תגובות ספקניות לנושא הטבע העירוני. רבים שואלים: הייתכן שיש טבע ממש בעיר, בעלי חיים, צמחים, ציפורים? חובבי טבע הנמצאים בעיר מכירים מקרוב את העושר של הטבע העירוני ואנו פועלים רבות כדי להכיר לכל תושבי העיר את הטבע שנמצא ממש ליד הבית.

אנחנו מזמינים אתכם לצפות בכל סקרי הטבע העירוני על מפה אחת. לצפייה לחצו כאן.

מצפון ועד דרום חושפים את ממצאי הסקרים הרבים שנערכו בטבע עירוני – קיימנו שורה של ארועי החשיפה לציבור לסקרי הטבע העירוניים. האירועים נערכו בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות ומטרתם לחשוף את הציבור הרחב לטבע שהנמצא בלב העיר ולהדגיש את החשיבות שבשמירה על הטבע עבור התושבים. בנוסף, השנה קיימנו סדרת מפגשים לעובדי רשויות מקומיות על מנת שיכירו את הנעשה בתחום בערים מובילות דוגמת ירושלים, נתניה, הרצליה וכפר סבא.

 

מדווחים ושומרים על הטבע בעיר – ביחד!

בשנים האחרונות אנחנו מפעילים את טפסי הדיווח האינטרנטיים שלנו וקוראים לציבור הרחב להשתתף בפעילויות של מדע אזרחי מכל מקום, אפילו דרך הטלפון החכם. מדע אזרחי הוא שיתוף פעולה בין אזרחים למדענים.

אנחנו, בחברה להגנת הטבע מגשרים בין הציבור לבין חוקרים בסוגיות הנוגעות לשמירת טבע והגנה על המגוון הביולוגי והשטחים הפתוחים. אנו מזמינים את חובבי הטבע להיות מעורבים במדע אזרחי - לדווח על חיות דרוסות ולסייע בקידום מעברים אקולוגיים, לנטר פרפרים או לספור ציפורים ולאפשר לנו מעקב אחר השתנות האוכלוסיות, לדווח על תצפיות בציפורים ולאפשר לנו למפות שטחי טבע בעלי רגישות לשימור.

רבות מפעילויות הניטור נעשות בתוך העיר. אנחנו מקיימים פעילות עניפה של ניטור אזרחי בקהילות העירוניות שלנו, אשר נמצאות בשש ערים גדולות: חיפה, חדרה, תל אביב, מודיעין, ירושלים ובאר שבע. במסגרת הפעילות של הקהילות עירוניות אנחנו פוגשים ציבור גדול של אנשים שאוהבים טבע ושומרים על הסביבה. אנחנו מפעילים תכניות הכשרה לקבוצות שונות של פעילים. חלקם מבצעים פעילות חשובה של ניטור וכך מתקרבים ומכירים לעומק את הטבע העירוני שנמצא ממש ליד הבית. נתונים אלה, הנאספים השיתוף פעולה איתכם, עוזרים לנו לפעול בצורה ממוקדת למען שמירת הטבע בעיר.

אנחנו מזמינים אתכם לצאת, להינות מהטבע העירוני ולדווח עליו באפליקציה שלנו. 

מכירים את הטבע בעיר שלכם? פגשתם ציפור מעניינת? פרפר צבעוני? צב? קיפוד? לטאה? או כל תופעה מעניינת אחרת?? אתם יכולים לעזור לנו! דווחו על בעלי חיים, צמחים, שרידי עתיקות וגם על מפגעים כמו פסולת בניין, ביוב ועוד, הפוגעים בטבע בעיר. הדיווחים שלכם ישולבו בסקרים שאנחנו עורכים לרשויות המקומיות ויסייעו לגורמי התכנון לשמור על הטבע העירוני לרווחת התושבים. 

יחד עם אגודת חובבי הפרפרים המפעילים את התכנית הלאומית לניטור פרפרים הקמנו קבוצות פעילים בחדרה ובמודיעין לניטור פרפרים. הקבוצות קיבלו הכשרה והמתנדבים יוצאים, כל שבועיים, לניטור במסלול קבוע. הנתונים עוזרים לחוקרים לקבל תמונת מצב עדכנית ולהיות עם האצבע על הדופק.

בחיפה עולה עניין רב סביב הסלמנדרות בוואדיות העיר. לכן הושק טופס דיווח העוסק בסלמנדרות בחיפה. קבוצה של חובבי טבע פועלת בשיתוף עם קהילת חיפה והסביבה ועמותת הלב הירוק ומתנדביה יוצאים לסקרים ליליים בוואדיות העיר בלילות גשומים. בסקרים נצפו עשרות סלמנדרות - אוכלוסייה הרבה יותר גדולה ממה שידענו.

לפרטים נוספים ולדיווח לחצו כאן.

חדש! קהילת החברה להגנת הטבע בחיפה והסביבה השיקה  מיזם לניטור חזירי בר בעיר חיפה. לפרטים נוספים ולדיווח לחצו כאן.

היום שאחרי הסקר

אנחנו עדים לכך שהעניין הציבורי בטבע בעירוני הולך וגדל וכך גם הטמעה של הסקרים שלנו ברשויות מקומיות. דוגמא לכל ניתן לראות בתהליך שהתקיים בפרדס חנה כרכור ומהווה דגם לקשר שבין סקר טבע עירוני והטמעתו אצל כלל התושבים במסגרות שונות. את תהליך ההטמעה מובילים בית ספר שדה חוף כרמל שלנו יחד עם המועצה המקומית פרדס חנה – כרכור  ויחד אנחנו קוצרים פירות משותפים. שמירה ע הטבע המקומי ע"י הקהילה המקומית זאת הדרך הטובה ביותר לשמור על הטבע למען העתיד של כולנו.

שבוע הטבע העירוני

במרץ 2019, בשיא עונת הפריחה והגשמים יצאנו יחד עם 20,000 תושבים לחגוג את הטבע העירוני בשבוע הטבע העירוני שלשמחתנו כבר הפך למסורת. במסגרת שבוע זה התקיימו כ- 50 אירועים שונים ומגוונים, באתרי הטבע עירוני שונים, בכל רחבי הארץ. פעילויות מגוונות עם אלפי משתתפים מסיורים בקבוצות קטנות למשפחות, לצעירים ,לחובבי הטבע הלילי, לשוחרי הציפורים והפרפרים ,לאוהבי העצים ,ולאלו שאוהבים להכיר את מה שנמצא מתחת לאף ובשיא פריחה , דרך הרצאות, תחרות צילומים ,דיונים ואפילו סרט על טבע, עיר ומה שביניהם בשעות הערב, פעילויות בדגש טבע בגינות הקהילתיות. וכמובן אירועים עם מאות ואלפי משתתפים שהלכו בין תחנות מידע והדרכה חווייתיות ושמעו על המגוון הביולוגי העשיר שיש גם בעיר, ועל הסכנות המרחפות על חלק מאתרי הטבע. במהלך השבוע השתתפו במסגרת החינוך הסביבתי מאות תלמידים בגני הילדים ובבתי הספר בפעילויות שונות על טבע עירוני.

יחד אתכם חגגנו את היופי של הטבע הקיים בערים בהן אנו חיים, למדנו על סוגיות שמירת טבע והכרנו את הטבע שהנמצא ממש ליד הבית. במסגרת שבוע טבע עירוני היו פעילויות רבות שהופעלו ע"י קבוצות של תושבים פעילים הפועלות במסגרת הקהילות העירוניות שלנו.

 

פרס הקיימות ע"ש נחמה ריבלין לפארק עמק הצבאים

במסגרת ועידת האקלים ה-4, העניק הנשיא ראובן רובי ריבלין, את פרס הקיימות הראשון ע"ש נחמה ריבלין ל-4 קמפיינים ופרויקטים מצטיינים, בניהם גם פארק עמק הצבאים שלנו!

החברה להגנת הטבע מנהלת את פארק עמק הצבאים עבור עריית ירושלים, זהו אתר טבע עירוני הגדול בארץ וחיים בו היום מעל -50 צבאים.

מדובר באזור טבעי ומרהיב בלב העיר. היום, קשה מאוד לדמיין את ירושלים ללא פארק עמק הצבאים אבל עד ממש לא מזמן לא כך היה המצב. אזור זה עמד בפני איום של בנייה ופיתוח יותר מפעם אחת. "ועד הפעולה למען עמק הצבאים" אשר הוקם ע"י תושבים אקטיביסטיים בשיתוף איתנו ועם ארגוני סביבה נוספים, עמדו על המשמר והתנגדו נחרצות להרס האזור הטבעי. מדובר בקמפיין ציבורי חסר תקדים אשר פעל במשך 15 שנים ללא לאות והפך למודל להשראה. בשנת 2015 נפתח הפארק לקהל הרחב והוא מהווה מודל חדשני וייחודי לניהול מערכת טבעית בתוך העיר.שמחנו מאוד על הזכייה ואנחנו מודים לוועדת הפרס על הבחירה ותודה לאנשינו המצוינים הפועלים יום יום למען המקום הנפלא הזה.

​ בימים אלו, מתוכנן פארק טבע עירוני נוסף בירושלים- פארק נחל זימרי ואנו פועלים ליישם בו את העקרונות החשובים שעומדים בבסיס ניהול ותכנון עמק הצבאים.

 

נמשיך לפעול לביצוע סקרי טבע עירוני והטמעתם בתכניות המתאר של הערים, שמירה ועיגון סטטוטורי של אתרי הטבע העירוני, הקמת אתרי טבע עירוניים- קהילתיים, ניהולם ע"י אנשי מקצוע ותחזוקתם ע"י קהילה חזקה ומעורבת.