חוק המפגעים הסביבתיים - הישג ענק!

אושרה הצעת החוק למניעת מפגעים סביבתיים אותה יזמנו בעקבות האסון האקולוגי בנחל אשלים, אשר נפגע מדליפת שפכים חומציים ב-2017. הצעת החוק זכתה לתמיכה של 33 חברי כנסת וללא מתנגדים ומציעה להגדיר פגיעה בערכי טבע מוגנים ופגיעה בשטחים מוגנים כ"מפגע סביבתי". דבר זה יאפשר הגשתן של תובענות אזרחיות בגין פגיעות בבתי גידול טבעיים ובמיני בעלי חיים וצומח שהם קניין הציבור, במקרים מסוימים, וכן להסמיך את ביהמ"ש הדן בתביעה כאמור לחייב את הנתבע לשלם סכומים נוספים בשל המפגע הסביבתי שהוא אחראי לגרימתו אם מצא שלא ניתן עוד לתקן את המעוות.

לא יבנה מלון בעמק ססגון!

פתחנו את שנת 2019 הצלחה אדירה למאבק שהובלנו יחד עם 'אדם טבע ודין' ותושבי חבל אילות, נגד הקמת מתחם מלונות שהיה עתיד לפגוע באופן בלתי הפיך בדמותה של בקעת תמנע. במהלך השנים, עשרות אלפי אזרחים ברחבי הארץ הצטרפו לקריאה: הצילו את עמק ססגון. הקריאה הזאת הצליחה ובגדול עם פתרון 'WIN WIN' לכל הצדדים! מצד אחד היזם יקבל את מבוקשתו ויוכל להקים את המלון באזור פארק תמנע (חלופת המבואה הדרומית) ומצד שני, עמק ססגון יישמר טבעי ובראשיתי. 

יער פארק חופי חולות נתיב העשרה 

ממש רגע לפני סוף 2019, פורסמה החלטת ועדת המשנה להתנגדויות שהגשנו לתכנית של קק"ל ומשרד החקלאות בנתיב העשרה. בהחלטה דרמטית ואף תקדימית נקבע שמתוך שטח התכנית (6,700 ד') חלקו העקרי (5,500 ד') יהפוך לשמורת טבע! 

תכנית אסטרטגית לשטחים פתוחים

השנה המשכנו לפעול לקידום תכנית אסטרטגית לשטחים הפתוחים אשר שמה דגש מרכזי לשמירה על המסדרונות האקולוגיים ברמה הארצית.

בנוסף שמחנו על מספר הצלחות מקומיות ששמרו על המסדרונות האקולוגיים מפני בניה שאינה הכרחית תוך מציאת פתרון הולם לצרכי הפיתוח שלא על חשבון פגיעה בטבע : הישוב אלעד לא יתרחב מזרחה על חשבון המסדרון האקולוגי הארצי, הצלחנו לשמור על המסדרון בתכנית ותמ"ל חבצלת, בין הגן הלאומי אביחיל לחוף היםתוכנית המתאר של העיר מודיעין אשר הופקדה לפני מספר חודשים לא כוללת הרחבה לכיוון הגבעות הדרומיות של מודיעין. זהו הישג מאוד משמעותי למען שמירת טבע אך כמובן שאין בכך סוף פסוק, ואנחנו נמשיך לפעול למען הכרזת שטח זה כ'שמורת טבע'.

אנחנו ממשיכים להוביל מאבק ציבורי נגד הקמת התכנית התיירותית "פארק היין" ולהצלת המסדרון האקלוגי בגבעת הצבאים ליד זיכרון יעקב. אזור קסום ובעל ערכיות גבוהה שעומד כעת בפני סכנה ממשית של הרס.

ממשיכים להתנגד להארכת הותמ"ל

בשנים האחרונות מרכז משמר התכנון את פעילותו אל מול הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור), המקדמת באופן דורסני ומהיר תכניות ענק בכל רחבי המדינה ופוגעות במאות אלפי אזרחי ישראל, כאשר לאחרונים אין את הכלים והידע להתמודד מולם.

לאחר העברת מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, נוצרה בישראל מציאות תכנונית בה אין אף גוף שדואג לאינטרסים של הציבור בכל הליכי התכנון. בתוך החלל הזה הקמנו את "משמר התכנון" - קואליציה של ארגוני חברה אזרחית וארגונים מקצועיים בתחום התכנון הסביבה והדיור הפועלת למען מערכת תכנון עצמאית ומקצועית, בה נשמע הקול של החברה האזרחית.

לקריאת דוח המעקב שלנו על פעילות הותמ"ל שפורסם במרץ השנה -  לחצו כאן

בין הרצוי למצוי – דוח מצב המסדרנות האקולוגיים

השנה פרסמנו דוח הסוקר את האיומים על המסדרונות האקולוגיים. הדוח מציג כי ללא ניהול נכון, המסדרונות האקולוגיים הולכים ומאבדים את יכולתם למלא את תפקידם האקולוגי. בדו"ח מצוינת החשיבות של פיתוח מנגנון ברמה המדינית לניהול המסדרונות שיבטיח את המשך תפקודם. על מנת לעשות זאת, צריך להגדיר בחוק את מרחב המסדרונות האקולוגים וכיצד צריך להתנהל בשטחם. בנוסף, יש להגדיר גוף שינהל וישמור על המסדרונות האקולוגים ושידאג לפיקוח ואכיפה בהם. את הדוח השקנו בטקס מרשים, בהשתתפות אורח הכבוד א.ב. יהושוע, במסגרת כנס שנערך במוזיאון הטבע, בשיתוף האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה.

לדוח המלא - לחצו כאן.

 

טבעBIZ - עסקים שומרים על המגוון הביולוגי

פרויקט בהובלת החברה להגנת הטבע ובשיתוף חברות מובילות במשק, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, מציע לחברות עסקיות כלי ניהול פרקטיים, פרוטוקול דיווח בפורמט GRI לתחום המגוון הביולוגי, ותמיכה בקידום תהליכים ארגוניים להטמעת נהלים, הנחיות ותרבות ארגונית לשמירה על המגוון הביולוגי.

במסגרת הפרויקט מתקיימים בישראל שיתופי פעולה עם חברות תשתית מרכזיות, מחצבות, חברות חקלאיות ועוד. במסגרת תהליכים אלה, נבחן שילובו של אקולוג בצמתים מרכזיות לקבלת החלטות בתכנון וביצוע של הפרויקטים, ומוטמעים פרוטוקולים מתקדמים להפחתת סיכונים אקולוגיים ממינים פולשים, זיהום אור, ופגיעה ישירה בחיות בר ובצמחים, ומוטמעים נהלי עבודה לניהול אקולוגי של השטחים שבהשפעת החברה.

במסגרת שיתופי פעולה אלה, מבוצע תהליך של מיפוי השפעות החברות על המגוון הביולוגי ומוצעים כלים לשיפור השפעות אלה והטמעתן בתרבות הארגונית ובנהלים הפנימיים. ליבו של התהליך הוא עבודה משותפת של אקולוג יחד עם מומחי התוכן של החברה העסקית.

הפרויקט מסייע למגזר העסקים והחברות הממשלתיות בישראל להיערך לניהול הסיכונים מפעולות הפוגעות במגוון הביולוגי, וליצירת הזדמנויות שוק חדשות, תוך היערכות לרגולציה המתקרבת והולכת. ללא טיפול מערכתי בנושא המגוון הביולוגי, ספק אם עסקים ימשיכו לקבל רישיון ציבורי ולגיטימיות לפעול – בישראל ומחוץ לה.

במסגרת המיזם המשותף לנו, למשרד להגנת הסביבה ולרשות הטבע והגנים, סיימנו לאחרונה חמש פרויקטים עם החברות מקורות, נתיבי ישראל, מילופרי, פארק תמנע וחברת חשמל שעסקו במניעת זיהום אור, מניעת התנגשות עופות בקווי מתח,עיבוד חקלאי תומך מגוון ביולוגי ויישום תוכנית ניהול אקולוגית לאטרקציה תיירותית. תוצרי הפרויקטים הוצגו בכנס 'טבע ועסקים' שנערך השנה. 

 פרויקטים חדשים עם החברות יקב ברקן, מועצת הכותנה, מט"ש אילת וחברה כלכלית גולן:

  • מט"ש אילת מכיל מאגר מים המהווה בית גידול לח מהחשובים ביותר באזור המשרת מגוון שלם של מיני עופות, ביניהם מינים הנמצאים בסכנת הכחדה כדוגמת צולל ביצות, עיט ניצי, בז צוקים וקטה הודית. האתר מהווה גם תחנת עצירה (Stop-over) לעופות נודדים, הנודדים צפונה באביב, כשהם מגיעים תשושים לאחר חציית מדבר הסהרה. במסגרת הפרויקט תגובש תכנית ניהול לשימור ושיפור מצבו של המגוון הביולוגי במתקן ע"י שיפור התשתיות הטבעיות בו, טיפול במפגעים סביבתיים ויצירת תשתית מתאימה לקליטת קהל יאפשרו שילוב בין הצרכים ההנדסיים של המתקן, צרכי הטבע וקהל הצפרים והמבקרים.

  • מועצת הכותנה - גידול הכותנה בישראל משתרע על פני 44-110 קמ"ר בעונה, הממוקמים באזורים גיאוגרפים שונים, וכתוצאה השפעתו על המגוון הביולוגי דרמטית. הפרויקט יתמקד בבניית ממשקי חקלאות התומכים במגוון הביולוגי בשטחי הכותנה כגון: שימור צומח טבעי, השבה של מינים בסכנת הכחדה ושיפור הקישוריות המרחבית עבור מיני זוחלים בין כתמים טבעיים אשר  שדות הכותנה חוצצים בינם. מציאת הדרך לשילוב ממשקים אלו בתהליך הגידול יאפשרו שילוב בין שמירה על הטבע הישראלי לבין גידול התוצרת החקלאית הנדרשת.

  • יקב ברקן הינו היקב הגדול בישראל, באחריותו מעובדים כרמים הממוקמים בבתי גידול מגוונים אשר חלקם צמודים או חופפים למסדרונות אקולוגים. הפרויקט יתמקד בבניה של ממשקים לשיפור הקישוריות האקולוגית עבור מיני יונקים גדולים כגון הצבי הארץ ישראלי כמו גם ממשקים לשימור הצומח הטבעי והשבה של מינים בסכנת הכחדה או מינים מקומיים לשטחי הכרם. הפרויקט יתמקד בבניה של ממשקים לשיפור הקישוריות האקולוגית עבור מיני יונקים גדולים כגון הצבי הארץ ישראלי כמו גם ממשקים לשימור הצומח הטבעי והשבה של מינים בסכנת הכחדה או מינים מקומיים לשטחי הכרם.

  • החברה הכלכלית גולן השטחים הפתוחים במרחב הגולן הינם נכס טבעי משמעותי הראוי לשימור. בשנים הקרובות צפויה הרחבה של יישובי הגולן ופיתוח מיזמי תיירות אשר יספקו דיור ותעסוקה לאוכלוסייה המקומית ההולכת וגדלה.
    במהלך הפרויקט יבנה סט הנחיות לצמצום השפעות שוליים הנובעות מפיתוח יישובים ומיזמי תיירות. ההנחיות יתמקדו בנושאים: מינים פולשים, זיהום אור, רעש, פסולת אורגנית ועוד. הטמעת ההנחיות יאפשרו את המשך פיתוח המרחב תוך צמצום ההשפעה על הטבע הסמוך.

 

לעבודה שלנו על מינים פולשים במחצבות, שהחלה מול חברת הנסון, היו לא רק פירות בישראל (הטמעת הנושא כמחייב ברישיון העסק ע"י המשרד להגנת הסביבה), אלא גם באירופה. לפני כמה שנים תורגם הקוד לאנגלית ועתה הנושא מקודם במחצבות בכל אירופה.... לקריאת המסמך המלא לחצו כאן

פרויקטים שהסתיימו

לאחרונה הושלמו במסגרת פרויקט  TevaBiz חמישה פרויקטים המקדמים שמירה על המגוון הביולוגי בפעולות "הליבה" של חברות עסקיות וממשלתיות, בניהן: נתיבי ישראל, מקורות, חברת חשמל, אגש"ח מילופרי ופארק תמנע. 

נתיבי ישראל:
במסגרת תהליך מקיף בחברה, בוצע ניתוח מרחבי של הכבישים הקיימים והמתוכננים באחריות נתיבי ישראל, אשר סווגו לרמות רגישות שונות. לכל רמת רגישות נכתבו הנחיות תכנון עבור סוג התאורה, מיקום עמודי התאורה, ומרחקי זליגת אור מותרים. הנחיות אלה יוטמעו בתכנון הכבישים החדשים.
במקביל, במהלך השנים הקרובות חברת נתיבי ישראל מתכננת להחליף את גופי התאורה הקיימים בגופי תאורה ידידותיים לסביבה, בהתאם למפרטים המקצועיים שגובשו בפרויקט. בימים אלו מבוצע פיילוט באזור חשוך ורגיש אקולוגית הסמוך לקיבוץ סמר, בו מבוצעת החלפת התאורה הקיימת בתאורה ידידותית לסביבה. 
מקורות:
מקורות מחזיקה אלפי מתקנים ברחבי ישראל. במסגרת התהליך, המתקנים סווגו לרמות רגישות שונות, והותאמו להם פתרונות שונים לצמצום זיהום אור: מהחשכת מתקנים (היכן שהדבר אפשרי מבחינת צרכי התפעול והביטחון) ועד להתאמת סוג התאורה למניעת זיהום אור. במסגרת זו, כמהלך ראשון,  מקורות החשיכה לאחרונה 33 מתקנים הממוקמים באזורים חשוכים ורגישים אקולוגית במרחב מרכז. כמו כן, בימים אלו מקודם פיילוט להחלפת חלק מהתאורה במתקן אשכול, המתקן הגדול ביותר של מקורות, לתאורה ידידותית לסביבה.

פארק תמנע:

מהווה אטרקציה תיירותית המבוססת על הטבע הסובב אותה. לצורך שמירה על הטבע תוך פיתוח התיירות באזור נבנתה תכנית לניהול סביבתי של הפארק המתייחסת, בין השאר, להיבטים הבאים: ניהול אירועים, השפעות שליליות של תנועת כלי רכב, תאורה, פסולת, שמירה על נגר עילי טבעי תיירות אקולוגית ועוד. 
חברת מילופרי:

 גיבשה הנחיות לממשקים תומכי מגוון ביולוגי במטעי האבוקדו בגליל המערבי. הממשקים מתייחסים להשבה של מינים מקומיים ומינים בסכנת הכחדה, כדוגמת חלבלוב קטן הפרי, לשטחים החקלאים, שילוב תמהיל צומח כיסוי במטע, צמצום ריסוסים ואף שיקום של בריכת חורף בשמרת.
בימים אלו חברת מילופרי משלבת בפעילותה אקולוג אשר ילווה אותה ביישום המלצות הפרויקט.
כיום פארק תמנע כבר ביצע התאמה של חלק מהפחים ומגופי התאורה בהתאם להמלצות, ונמצא בתהליך החלפת התאורה במבואת הפארק לתאורה ידידותית לסביבה. 

מוזמנים לבקר באתר האינטרנט שלנו לניהול הסיכונים אקולוגיים במגזר העסקי מוזמנים לבקר - טבעBIZ

שומרים על המגוון הביולוגי יחד עם הקהילה

השנה קיימנו את הביובליץ הראשון בחולות קיסריה שנערך ע"י החברה להגנת הטבע ביוזמת בית ספר שדה כרמל ובהשתתפות הציבור הרחב. הסקר התרחש במשך 3 יממות שבמהלכן צפינו בעושר המדהים של האזור. משתתפי האירוע הופתעו לגלות את מגוון בעלי החיים האדיר המסתתר בחולות. הנתונים ישמשו אותנו בשמירה סטטוטורית על השטח.
הממצאים העקריים: מעל 70 מיני פרוקי רגליים, שנאספו בפריסה של 360 מלכודות נפילה שהוצבו במגוון גדול של אזורים, באחת מהן התגלה חדף על שבילי הטישטוש נמצאו מעל 13 מינים של בע"ח,ביניהם ארנבת מצויה, שועל, תן, חומט, שנונית שפלה – לטאה המוגדרת בסכנת הכחדה, כרוון וחוגלה. במצלמות היונקים תועדו תן זהוב, חזירי בר, גרביל החוף ועוד. בגלאי העטלפים נקלט המין עטלפון לבן שוליים. בסקר הפרפרים שנערך נמצאו 7 מינים של פרפרים: נימפית החורשף, לבנין הכרוב, לבנין הצנון, צהובוני התלתן, ירוק כנף מפוספס, לבנין הרכפה ונחושתן החומעה. בסקר זוחלים נמצאו בין השאר ישימונית מצויה,צפרדע נחלים, זיקית, ונחושית.

 

בניית העיר מודיעין צמצמה את המסדרון האקולוגי לרוחב של פחות מ-1 ק"מ באזורים מסויימים. על מנת לוודא שאזור זה מתאים למעבר בע"ח החליטו בקהילת החברה להגנת הטבע במודיעין והסביבה למפות המפגעים בשיתוף האיגוד לספורט הניווט בישראל: השטח נפרש למקטעים, המנווטים הלכו במקטעים תוך כדי סימון באפליקציה את המפגעים: גדרות תיל, בזנטים, שפוכת בניה וכד'. מיפוי המפגעים מסייע לפנות את המפגעים ולהשאיר לבעלי החיים את השטח נקי ממכשולים.
 

המנטרים הצעירים מבאר שבע

לכבוד חודש המגוון הביולוגי בקהילת באר שבע והסביבה, ערכה קבוצת הסיירות של כיתות ד' במיתר, סקר מינים. במהלכו הילדים חיפשו וזיהו מיני בעלי חיים וצמחים, בעזרת מגדירים ותעדו אותם. המידע שאספו צורף לסקרי השטח שאנחנו מקיימת ברחבי הארץ. מידע זה עוזר למפות את המינים ולהבין את השפעת האדם עליהם והחניכים זכו להיכרות מקרוב עם הטבע העירוני של באר שבע במרחק הליכה קצרה מהבית.

ראיתי צבי!

הצבאים בישראל נמצאים בסכנת הכחדה. מזמינים אתכם לדווח לנו על צבאים ובכך לסייע במחקר ובפעילות לשימור אוכלוסיית הצבאים בישראל.

לקריאה אודות הפרויקט ולדיווח - לחצו כאן!

מפת הכלניות הישראלית

תודה ששיתפתם איתנו פעולה! בחורף בשנה שעברה, קראנו לכם לקחת חלק בפרויקט שלנו למיפוי הכלניות בישראל. במטרה להבין מה גורם להן לפרוח בצבעים שונים באזורים שונים. בעזרת מאות הדיווחים שלכם שהגיעו מכל רחבי הארץ, הרכבנו את מפת הכלניות. האדומות, שעמידות יותר ליובש בדרום וצבעוניות ככל שעולים צפונה. מוזמנים להמשיך ולדווח לנו גם השנה!  לקריאה אודות מפת הכלניות  ולדיווח לחצו כאן!

גם בשנה הבאה נמשיך לפעול למען השמירה על השטחים הפתוחים והסדרה של מסדרונות אקולוגיים , תוך הגנה סטטוטורית, ניהול אפקטיבי של השטח וטיפול בתהליכים מאיימים. כל זאת בשקיפות למען הציבור, תוך העלאת מודעות ציבורית ויצירת שותפות עם הציבור הרחב למען השמירה על הטבע והסביבה בישראל.